17.11.2020, 14:51
Od praktycznie 25 lat, 16 listopada wyjątkowo celebrowany jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji, który został uzgodniony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Z brakiem akceptacji często styka się bardzo dużo osób i właśnie ta data ma to sygnalizować. Zasygnalizowanie do wielu instytucji publicznych, naukowców oraz rządów tego rodzaju jest okazją do tego, aby zajęli się rozwiązaniem tego dużego problemu. Nauczanie, ale też prowadzenie wielu paneli dyskusyjnych ma na celu propagowanie tolerancji oraz zmniejszenie się agresji wobec osób szykanowanych z wielu powodów, co według organizacji UNESCO jest korzystną metodą przeciwstawiania się różnym nietaktownym zachowaniom w tym zakresie.
Regularnie występujące akty terroru, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i różnego rodzaju nietolerancji, były jednym z powodów stworzenia tejże inicjatywy. Zaobserwowano jednak, że to właśnie te grupy zmagają się z przejawiającą się marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez rówieśników. Świętowanie Międzynarodowego Dnia Tolerancji ma pomóc w odszukaniu głównych przesłanek pojawiania się braku akceptacji, ale także mają głosić, jak krzywdzące są objawy nietolerancji dla osób dręczonych. Aby zrozumieć, czym tak naprawdę jest akceptowanie cudzych praw i cudzej własności oraz czym jest uznanie oraz poszanowanie różnic indywidualnych, potrzebne są tego rodzaju akcje, które niewątpliwie okazują się pomocne w tym zakresie. Równie dobrze ma edukować, uczyć umiejętności wysłuchiwania, rozumienia innych ludzi, a także dostrzegania różnych kultur.
Jak świętowano w Polsce Międzynarodowy Dzień Tolerancji?
Ogólny manifest wystosowali prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast, w którym to przeciwstawiają się werbalnej oraz fizycznej agresji pojawiającej się z powodu homofobii oraz rasizmu, ale i też przekazują niebywałe oparcie dla tych osób. Prezydenci takich miast jak Warszawa, Gdańsk, Poznań, Lublin oraz Katowice wspomogli swoim podpisem ten manifest. Prezydent stolicy, Rafał Trzaskowski ogłosił, że solidarność tego dnia będzie wyrażana poprzez zawieszanie flag w kolorach tęczy, jak i oświetlania budynków. W tęczowych barwach został podświetlony wyjątkowo most Śląsko-Dąbrowski oraz Pałac Kultury i Nauki.
26.04.2018, 10:17
29.07.2018, 09:06
07.10.2020, 09:56
29.07.2020, 09:20
24.10.2020, 14:52
17.11.2020, 14:51